História Bitcoinu, jednej z najväčších finančných príležitostí 21. storočia

Financie, podobne ako ostatné vynálezy ľudstva, sa neustále vyvíja. Na začiatku ľudia používali ako platidlo úplne základne veci, jedlo sa menilo za zvieratá a zvieratá za potrebné zdroje ako drevo. Neskôr sa používali vzácne kovy ako striebro alebo zlato a za nimi nasledovali peniaze. Zdá sa však, že nás čaká ďalšia peňažná evolúcia, v ktorej hlavnú rolu zohrajú kryptomeny ako Bitcoin.

Táto nová forma meny sa konštantne vyvíja od svojho vzniku, kedy bola vyvinutá neznámou osobou a udržovaná na žive kolektívom bystrých ľudí ktorý ako prvý pochopili významnosť technológie Bitcoinu. Išlo o novú formu peňazí, ktorá bola vytvorená a udržovaná digitálne, a čo je najdôležitejšie, žiadna vláda ju nevlastní a nemá vplyv na jej hodnotu. Tú má iba komunita.

Historicky bola mena, ako napr. dolár založená na zlate. Mohli ste do banky vložiť dolár a dostať naspäť určité množstvo zlata. Pre porovnanie, Bitcoin nie je založený na žiadnom vzácnom kove, funguje na základe matematiky.

Táto kryptomena je generovaná pomocou počítača cez komplexný proces matematických vzorcov. Cez internet sa následne zdieľa verejný záznam, ktorý neustále vyhodnocuje a zaznamenáva každú transakciu. Využíva sa pritom tzv. blockchain technológia, ktorá zabezpečuje ochranu proti vonkajším zásahom. Blockchain je zároveň najprelomovejšia inovácia ktorú Bitcoin ako taký so sebou prináša.

Žiadna inštitúcia ako vláda Bitcoin nekontroluje. Nápad za touto technológiou bol a stále je fungovať decentralizovane, čo znamená byť úplne nezávislý od centrálnych autorít ako je banka, vláda alebo záujmová skupina osôb.

Ako Bitcoin začal?

Existuje veľké množstvo otázok okolo bitcoinu, no najväčšou nezodpovedanou ostáva, kto vlastne Bitcoin vytvoril. Odpoveď nie je priama, keďže identita autora ostáva stále záhadou. Všetko, čo poznáme je pseudonym „Satoshi Nakamoto“. Jeho účet však už nie je aktívnym a Bitcoiny na jeho adrese neboli nikdy minuté. Jednoducho sa vyparil.

Existujú však domnienky, že za týmto pseudonymom môže byť skupina ľudí, ktorá vlastní doménu Bitcoin.org, konkrétne ide o Neala Kinga, Vladimira Oksmana a Charlesa Bry. Títo 3 ľudia totiž vyplnili patent súvisiaci so zabezpečenou komunikáciou iba 2 mesiace pred zakúpením domény Bitcoin.org. Možno ide o náhodu a možno nie.

Súkromie je kľúčová vlastnosť pre Bitcoin a jeho vlastníkov. Hoci možno nikdy nezistíme, kto vytvoril Bitcoin, vieme, že táto technológia zanechala vrásky mnohým ľuďom vo finančnom odvetví.

bitcoin

Ako sa Bitcoin používa?

Mena musí mať pre zaistenie hodnoty reálne využitie. Klasické peniaze majú hodnotu pretože sú všeobecne akceptované ako výmenný prostriedok. Bez tejto všeobecnej akceptácie by boli bankovky len kusmi papiera.

Bitcoin dokáže tie isté funkcie ako naše euro, čiže sa dá prostredníctvom neho nakupovať alebo predávať. Jednou z prvých veľkých spoločností, ktorá začala používať a profitovať z Bitcoinu bola spoločnosť Dell. Kryptomenu využívajú už aj obchodníci na Slovensku.

Akceptovanie tejto meny bolo strategické rozhodnutie, s ktorými sa spoločnosti snažili byť bližšie k svojej cieľovej skupine, ktorá obľubuje technológie. Bitcoin má jednoznačné výhody, medzi ktoré patrí:

  • rýchlejšia platba – akceptovanie bankových prevodov alebo šekov je časovo náročnejšie a môže trvať niekoľko dní, kým dôjde k platbe. Bitcoin je rýchlejší a platba prebieha okamžite, potvrdenie platby niekoľko minút.
  • nižšie transakčné náklady – náklady pre akceptovanie Bitcoin sú nižšie ako zvyšné predajné metódy, akými sú kreditné karty alebo PayPal.
  • nezávislosť od vlád – keďže Bitcoin je decentralizovaný, iba vy ste jeho vlastníkom a žiadna autorita nemá právo ani možnosti vám ho odobrať.

ochrana pred infláciou – s klasickou konkurenciou dokáže vláda vytlačiť toľko peňazí, koľko potrebuje a tým spôsobiť infláciu a následné zníženie hodnoty meny.

Kryptomena má však fixný počet a potom, čo sú všetky Bitcoiny vyťažené, žiadne ďalšie nebudú vytvorené. Nedostatok je dôležitým aspektom tejto meny, ktorý ho ochraňuje pred infláciourobí o to vzácnejším prostriedkom.

Bitcoin na Slovensku

Bitcoin si razí svoju cestu aj medzi priaznivcami na Slovensku. Stále viac ľudí mu začína rozumieť, začína vidieť jeho prednosti, chce ho vlastniť a efektívne tak zhodnocovať svoj majetok alebo ho minimálne ochrániť pred infláciou.