5 najčastejších chýb pri daňovom priznaní

Podanie daňového priznania je každoročnou povinnosťou mnohých Slovákov. Najdôležitejšie je pri tom to, aby bolo všetko správne a na čas. Z toho však plynú aj časté chyby, ktoré môžu byť veľmi drahé.

Sankcie sa pohybujú aj v tisícoch eur. Prinášame vám teda 5 najčastejších chýb, ktorým by ste sa mali vyhnúť. Hlavne ak vypracovanie daňového priznania riešite sami.

1. Nesprávny vzor a druh daňového priznania

Neraz sa stáva, že si ľudia pomýlia vzor typu A a typu B. Alebo ešte horšie, použijú tlačivo z minulých rokov. Aktuálne tlačivo je vždy zverejnené na stránke finančnej správy.

Pri príjmoch zo závislej činnosti sa používa tlačivo typu A. Pri príjmoch z podnikania, prenájmu či z diela a inej samostatne zárobkovej činnosti, typ B. Tlačivo typu B je určené pre všetky právnické osoby.

Nezabúdajte ani označiť o aké daňové priznanie ide, teda buď riadne, dodatočné alebo opravné. Ako riadne je možné odoslať len jedno daňové priznanie. V prípade chyby musíte odoslať opravné daňové priznanie a označiť ho tak.

2. Nestihnutie lehoty podania daňového priznania

Druhou častou chybou je to, že si ľudia nechávajú daňové priznanie na poslednú chvíľu. Ak to nestihnete do určeného dátumu, hrozia vám sankcie.

Ak nestíhate, môžete finančný úrad požiadať o odklad. Musíte však požiadať včas a nie na poslednú chvíľu.

Podanie daňového priznania v lehote je len prvá časť povinnosti. Druhá časť je v lehote daň zaplatiť. Platí to aj opačne. Takže po zaplatení dane podať priznanie včas.

3. Zle vyplnené daňové priznanie

Pri písomnom vyplnení daňového priznania sa stáva, že ľudia na niečo zabudnú alebo niečo vyplnia zle.

Po novom sa daňové priznanie podáva elektronicky. Systém vás v tomto prípade upozorní, ak niečo chýba. No nezaručuje, že niečo nevyplníte zle. Preto si po sebe všetko aspoň dva krát skontrolujte,aby ste nespravili preklep a vypísali len aktuálne informácie.

4. Zabúdate na odpočítateľné položky a prílohy

Nemali by ste zabúdať na uplatnenie toho, na čo máte právo. Teda na položky na zníženie základu dane. Konkrétne je to nezdaniteľná časť dane, nezdaniteľné minimum na manželku a daňový bonus. Všetko dokladujte v prílohe k daňovému priznaniu.

V tomto bode sa oplatí obrátiť na odborné daňové poradenstvo, aby ste z tejto možnosti vyťažili maximum.

5. Spoliehate sa len na seba

Chyby pri daňovom priznaní vychádzajú tiež z toho, že sa spoliehate len na seba. Takto nesiete všetko riziko a zodpovednosť.

Spravidla platí, že ak máte dobre vedené účtovníctvo, podanie daňového priznania je jednoduché. No vždy je dobré zvážiť aj daňové poradenstvo.

Prípadne sa môžete odbremeniť od starostí a vypracovanie daňového priznania zveriť odborníkom. Teda účtovníkovi alebo účtovníckej firme. Tým pádom si môžete byť istý správnosťou daňového priznania a tiež jeho včasným podaním.