Ako vzniká sublimačná potlač hrnčekov?

Ako vzniká sublimačná potlač hrnčekov?

Jednou z obľúbených foriem marketingu sú rôzne reklamné predmety. Iste, nedá sa marketingová kampaň postaviť na tom, že budete len rozdávať reklamné predmety, to by ste veľmi rýchlo išli do mínusu. Ako doplnok k iným formám marketingu (napríklad pri rôznych špeciálnych príležitostiach) sú však reklamné predmety skvelou voľbou.

Najskôr sa tlačí na sublimačný papier

Medzi obľúbené reklamné predmety patria hrnčeky. Ide predsa o reklamný predmet, ktorý má aj praktické využitie a to sa vždy cení. A taktiež si nemusíte lámať hlavu s výberom vhodného hrnčeka, stačí siahnuť po klasických 330 ml hrnčekoch.

Na jednu vec si však treba dať pozor. Musí ísť o špeciálne sublimačné hrnčeky. Prečo? K tomu sa dostaneme, keď sa aspoň v stručnosti pozrieme na proces sublimačnej tlače. Ako sa pri takejto tlači postupuje?

Najskôr sa pochopiteľne navrhne v počítači požadovaný motív. Ten sa zrkadlovo vytlačí na sublimačnej tlačiarni. Takéto tlačiarne používajú špeciálny druh sublimačného atramentu a ani papier, na ktorý sa motív tlačí, nie je obyčajný. Ide o sublimačný papier.

Motív sa prenáša na hrnček pomocou špeciálneho termolisu

Moment, nechceli sme predsa potlač tlačiť na hrnček? Áno, ale najskôr je potrebná tlač na spomínaný sublimačný papier, z ktorého sa tak stáva akési prenosové médium. Takto vytlačený motív sa spolu s hrnčekom vložia do termolisu určeného na potlač hrnčekov.

A teraz prichádza na rad samotná sublimačná tlač. V termolise sa pôsobením vysokej teploty a tlaku mení pevné skupenstvo atramentu na sublimačnom papieri na plynné. Preto sa takáto tlač nazýva sublimačná, keďže sublimácia označuje látkovú premenu z pevného skupenstva priamo na plynné.

Póry na „cieľovom“ materiáli sa otvárajú a sublimačný atrament v plynnom skupenstve do nich preniká. Preto je nutné použitie spomínaných sublimačných hrnčekov. Tie totiž majú špeciálnu povrchovú úpravu, ktorá takúto tlač umožňuje.

Po opätovnom vychladnutí sa póry uzavrú, atrament zmení svoje skupenstvo naspäť na pevné a stane sa akoby súčasťou hrnčeka. Preto je sublimačná tlač veľmi trvácna.


  • Zdroj obrázka: Marian Fil / Shutterstock.com