Aký je rozdiel medzi refinancovaním a konsolidáciou

finančné výkazy

V bankovom segmente sa často stretávame s výrazmi, ktorým ľudia nerozumejú. Medzi takéto slová patria aj refinancovanie či konsolidácia. Čo tieto výrazy znamenajú a ako nám môžu pomôcť?

Refinancovanie

Refinancovaním chápeme prevedenie existujúceho úveru k inej banke, ktorá nám ponúkne výhodnejšiu úrokovú sadzbu a lepšie podmienky pre splácanie. Najčastejšie sa refinancujú hypotéky, avšak výhodné ponuky na refinancovanie nájdete pre všetky typy úverov. Výhodou je aj to, že refinancovať viete úver opakovane. Z jednej banky do druhej a po čase zas do ďalšej.

Nie vždy to musí byť efektívne, no nikto vám v tom nebude brániť. Kedy a kde teda refinancovať? Porovnávanie hypoték a iných úverov na tak širokom trhu, vôbec nie je jednoduché. Neváhajte sa preto kľudne obrátiť aj na hypotekárnych špecialistov, ktorý sa tomu najviac rozumejú a majú prehľad.

Pozor si však dajte na to, aby ste pri žiadosti o refinancovanie mali uhradené všetky záväzky voči sociálnej poisťovni alebo daňovému úradu. Banka sa totiž môže o podlžnosti zaujímať.

pôžičku

Konsolidácia

Konsolidácia je vhodná pre klientov, ktorí majú viac úverov. To znamená, že všetky mesačné splátky rôznych úverov sa zlúčia do jednej splátky. Vďaka zlúčeniu tak viete ušetriť na poplatkoch. Znížia sa vám aj splátky a môžete si i predĺžiť dobu splatnosti.

Pri konsolidácii si však musíte dať pozor, aké úvery banka konsoliduje. Niektorá totiž konsoliduje iba bankové úvery, iná zas vyjde klientovi v ústrety a skonsoliduje aj pôžičky od nebankoviek.

Ak potrebujete poradiť v tom, aké úvery, ktorá banka konsoliduje, neváhajte sa obrátiť na hypotekárne centrá, kde vám ochotne pomôžu. Možnosť konsolidácie dnes nájdete u väčšiny poskytovateľov pôžičiek. Jedná sa totiž o pomerne výhodný produkt, o ktorý je skutočne záujem.

Rozdiel medzi konsolidáciou a refinancovaním

Pri refinancovaní si teda prevádzate iba jeden úver, kým pri konsolidácii ide o zlúčenie niekoľkých rôznych úverových produktov do jedného.