(BREXIT) Spoločnosti s obchodnými vzťahmi s Britániou môžu čeliť bankrotu

veľká británia brexit

Výsledok rokovania o brexite je stále veľmi nejasný, avšak jedna vec je istá: firmy s vysokou angažovanosťou na trhoch Spojeného kráľovstva zažijú veľmi ťažké časy.

Politická situácia na britských ostrovoch sa dá prirovnať ku dielam Franza Kafku, v ktorých je jedinec vydaný napospas cudzím a nepochopiteľným silám.

Napriek tomu je riziko vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ bez dohody stále nízke. Predĺženie termínu podľa článku 50 by napríklad mohlo poskytnúť britskej vláde viac času na nájdenie ďalšieho riešenia.

Zároveň ďalšími, aj keď málo pravdepodobnými možnosťami, je vypísanie nového referenda, alebo úprava plánu parlamentom. Inými slovami, na paniku je ešte príliš skoro.

Brexit je veľmi iracionálne rozhodnutie, ale je nepravdepodobné, že by boli britskí občania a politici ochotní podstúpiť politické hara-kiri (resp. nedovolili by to ani lídri Európskej únie). Dohoda teda bude, je to len otázkou času.

obchodné vzťahy s veľkou britániou

Dopad na makroekonomiku bude obmedzený, ale mikrosvet brexit zasiahne výrazne

Dopad brexitu na makroekonomiku sa dá pomerne ľahko vyhodnotiť. Ekonomický rast bude nižší, inflácia stúpne v dôsledku slabšieho kurzu libry a rovnako sa zníži aj miera úspor, keďže Briti budú musieť využiť svoje úspory, aby sa vyrovnali s hospodárskym spomalením.

Na druhej strane vplyv brexitu na spoločnosti bude oveľa vážnejší. Na porovnanie sme ako referenčné hodnoty pre hodnotenie ekonomickej atraktívnosti a investícií použili dáta z búrz CBOE a BATS so zameraním na 57 indexov v 15 krajinách v Európe.

V nižšie uvedenej tabuľke predstavuje modrá čiara 50 spoločností, ktorých príjmy nie sú z veľkej časti závislé na trhu Spojeného kráľovstva (Bats brexit low 50) a červená čiara predstavuje naopak 50 spoločností, ktorých väčšinový podiel príjmov pochádza z Veľkej Británie (Bats brexit high 50). Výsledok je dosť prekvapujúci: takzvaná riziková prémia je extrémne vysoká.

závyslosť na veľkej británii

Od 1.januára 2016 je výkonnosť spoločností, ktorých väčšina príjmov pochádza zo Spojeného kráľovstva, negatívna (-4%). Výkonnosť firiem, ktoré naopak nie sú na britskom trhu závislé, stúpla až o 40 percent! Tento priepastný rozdiel sa pravdepodobne nezmení, ak bude chaos ohľadom brexitu pokračovať.

Dôvod je jednoduchý. Neistota Británie!

Na trhu panuje vysoká neistota vo vzťahu Británie a EÚ, negatívne spotrebiteľské trendy a horšie očakávania budúcej otvorenosti Spojeného kráľovstva v obchode a investíciách.

To všetko robí firmy, ktoré sú veľmi závislé od Spojeného kráľovstva, menej atraktívne pre väčšinu investorov. Pre investorov, ktorí milujú riziko, je to však naopak vďaka nižšej cene akcií skvelá investičná príležitosť.