Finančné trhy si napriek horúčavám dovolenku nezobrali

ekonomika

Finančné trhy v lete

Tento týždeň dorazia 30 stupňové horúčavy nezvyčajne aj do krajín Vikingov, ako napríklad do Dánska, čo znamená to, že väčšina ľudí si zoberie voľno, a aj tí, čo budú musieť chodiť do práce, prejdú na letný mód obliekania a zrejme aj myslenia. Znamená to, že leto je konečne tu. No napriek tomu finančné trhy pokračujú vo vývoji a ani letná horúčava ich nedostáva z dráhy.

Je síce pravdou, že keď väčšina obchodníkov a investorov dovolenkuje, nemôžeme očakávať na trhoch veľkú volatilitu, no centrálne banky a politici pokračujú vo svojich ťaženiach. Keď teda neudržíte kontakt s najnovším vývojom a novinkami, môže byť pre vás návrat do práce náročný. V tomto článku sa preto sústredím na najdôležitejšie udalosti, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť.

Centrálne banky ďalej uťahujú kohútiky

Na trhu sa šíria obavy z toho, že japonská centrálna banka zmení koncom tohto mesiaca svoju politiku. Investori si tak začínajú uvedomovať, že monetárna politika centrálnych bánk naprieč svetom bude jednou z najdôležitejších tém po zvyšok tohto roka a pravdepodobne aj v roku budúcom.

Na opačnom brehu Atlantiku je snaha utesňovať ekonomiku evidentná. Predseda Fedu Jerome Powel pokračuje vo svojich vyhláseniach býčou rétorikou a pozitívne hodnotí ekonomický rast. Vyjadruje aj obavy z toho, že inflácia sa môže vymknúť spod kontroly. Fed už tento rok zvýšil sadzby dva krát a ešte dva krát tak pravdepodobne do konca tohto roka urobí. Bude to vytvárať rastúci tlak na výnosovú krivku dlhopisov, čo spôsobí, že krátkodobá časť krivky stúpne rýchlejšie, ako výnosy v dlhodobom horizonte.

Politika centrálnej banky už tento rok vyvážila veľkú časť výkonu amerických vládnych dlhopisov. Rok sme tak pri dvojročných pokladničných poukážkach začínali na 1,87 percentnom výnose a teraz sme o 75 bázických bodov vyššie, teda na 2,65 percente. Desaťročné vládne poukážky za ten istý čas poskočili len o 50 bodov. Prispelo to vyrovnávaniu výnosovej krivky amerických vládnych dlhopisov.

Hoci Európska centrálna banka a japonská centrálna banka zatiaľ ešte nie sú v móde zvyšovania sadzieb, začali už s obmedzovaním nákupu dlhopisov. Znamená to, že v globálnom finančnom systéme je a bude stále menej a menej peňazí v porovnaní s uplynulými desiatimi rokmi. Keď budú centrálne banky pokračovať, môžeme očakávať, že ceny dlhopisov nebudú mať dostatok podpory a pri aktívach s fixným výnosov, najmä na rozvíjajúcich sa trhoch, preto uvidíme nárasty volatility.

To je dôvod, pre ktorý je dôležité nestratiť monetárne politiky centrálnych bánk z dohľadu. Platí to najmä teraz, keď sú ceny viac citlivé a zmena v politike japonskej centrálnej banky môže znamenať, že pri vládnym dlhopisoch globálne dôjde k podstatnému preceňovaniu. Dôležité sú preto tieto dva dátumy: 1. august – zasadnutie Fedu, 31. august – zasadnutie japonskej centrálnej banky.

Americká výnosová krivka sa vyrovnáva

Obavy z príliš rýchleho sprísňovania politiky Fedu nás vracajú k najväčšej obave súčasných finančných trhov, teda k možnej inverzii výnosovej krivky amerických vládnych poukážok. To by mohlo naznačovať príchod novej recesie. V minulosti takáto situácia, teda to, keď sú výnosy poukážok s dlhšou splatnosťou nižšie, ako tých s kratšou splatnosťou, vždy predznamenala recesiu. Dnes je rozdiel medzi desať- a dvojročnými vládnymi pokladničnými poukážkami zhruba 30 bázických bodov. Trh je preto stále viac ostražitý.

Ako sme zdôraznili aj v našom výhľade na tretí kvartál, predpokladáme, že k inverzii výnosovej krivky by mohlo dôjsť koncom tohto, alebo začiatkom budúceho roka. K recesii však reálne nemusí prísť skôr ako v druhej v polovici budúceho roka. Toto je podľa nášho názoru kľúčová vec, ktorú by mali dlhopisoví investori sledovať, no myslíme si, že hoci je inverzia výnosovej krivky negatívnym signálom, môžu z nej vzniknúť aj príležitosti, najmä na krátkej časti krivky.

Je dôležité si uvedomiť, že politiky centrálnych bánk celosvetovo majú na smerovanie americkej výnosovej krivky veľký vplyv. Zmena centrálnej banky v Japonsku tak môže spôsobiť, že americká výnosová krivka bude viac strmá, pretože z jej dlhej časti zmizne likvidita.

akciový trh

Politika D. Trumpa

Trh sa oprávnene obáva zbytočnej eskalácie obchodnej vojny USA s najdôležitejšími obchodnými partnermi: Kanadou, Mexikom, Čínou a Európskou úniou. Nové správy v tejto oblasti môžu dramaticky zmeniť výkonnosť investičného portfólia.

Z pohľadu dlhopisov je však dôležitá ešte je vec. Je to rastúca obava zo zasahovania amerického prezidenta do politiky Fedu. Len nedávno napríklad kritizoval rozhodnutie americkej centrálnej banky zvýšiť sadzby, hoci monetárna politika vôbec nepatrí do jeho kompetencie. Tieto komentáre môžu vyvolať nárasty volatility.

Talianska vláda

Keď odhliadneme od politík centrálnych bánk a D. Trumpa, Európa čelí ešte ďalším dvom rizikám, a to politike v Taliansku a vo Veľkej Británii.

Hoci leto pri stredozemnom mori je ešte silnejšie, ako v hlavným finančných centrách, novovzniknutá talianska vláda už svojimi krokmi priťahuje pozornosť. Jedna z dvoch vládnych strán – Liga severu, chce totiž zaviesť rovnú daň vo výške 20 a 30 percent, tak na firmy ako aj občanov. A druhá zo strán – Hnutie piatich hviezd, plánuje zas zvýšiť rozpočtové výdavky finančnou podporou pre nízkopríjmové skupiny. Tieto politiky dovedna sú v rozpore s európskymi rozpočtovými pravidlami. Zvyšujú totiž vládny deficit.

Podpredseda talianskej vlády Matteo Salvini je, zdá sa, pripravený pustiť sa do boja s Bruselom. V pondelok uviedol novinárom, že „pre dobro Talianska“ nebude váhať prekročiť limity stanovené Európskou úniou.

Predpokladáme, že s blížiacim sa jesenným termínom zostavovania budúcoročného rozpočtu Talianska, vzrastie volatilita pri talianskych vládnych a korporátnych dlhopisoch. Krátke splatnosti a podriadené dlhopisy domácich finančných inštitúcií budú pravdepodobne dotknuté najviac.