Hľadáte pôžičku alebo chcete refinancovať? Dobre sa poobzerajte

úver na bývanie

Je koniec roka a ľudia si vo veľkom berú pôžičky nielen kvôli sviatkom, ale aj pre výhodný nákup či stále pretrvávajúce nízke úroky, ktoré už v ďalšom roku nemusia byť také výhodné. Mnohí sa preto obzerajú po možnostiach úveru alebo refinancovania za čo najvýhodnejších podmienok. Patríte k nim aj vy? Poradíme vám!

Dobre zvážte, odkiaľ si zoberiete úver

Keď ste jedným z tých, ktorí sa obzerajú po úvere, lebo by ste si radi kúpili nové auto, sedačku, exotickú dovolenku alebo sa chystáte na niečo iné? Dobre sa poobzerajte po možnostiach a urobte si taký malý súkromný prieskum trhu. Sadnite si k počítaču a porovnajte si ponuky, online pôžičky, prípadne sa obráťte na finančného poradcu.

Dnes sú v obľube bezúčelové úvery, no spravidla banka, kde máte vedený účet, vám dokáže ponúknuť už dopredu schválený úver (hovoria tomu predschválený úver). Pre vás to znamená, že sa nemusíte obťažovať dokazovaním príjmu a jednoducho si požičať peniaze za podmienok, ktoré vám banka ponúka.

Predtým, ako budete súhlasiť, skúste sa opýtať, či vám v banke nevedia dať lepší úrok. Ak sa vám ponuka vašej banky nepozdáva, choďte pokojne do inej banky. Je to bežná prax, môžete tak získať rozličné bonusy navyše. Pri úvahách o úvere či hypotéke sa opýtajte aj na možnosť predčasného splatenia. Ak je to zadarmo, tak ste na dobrom mieste, lebo niektoré banky si pýtajú poplatok aj za to, že chcete predčasne splatiť úver. Pretože prichádzajú o zisk z budúcich úrokov.

Ak kupujete auto – úver alebo lízing?

Pri výbere z množstva pôžičiek záleží aj na tom, na čo si úver beriete. Ak je to na auto, často vás predajca auta bude lákať na lízing. Úroky sú tu približne rovnaké, ale v prípade zaplatenia peniazmi z úveru je auto hneď vaše, kým pri lízingu patrí lízingovke až do doby, kým auto nesplatíte. A ak chcete splatiť auto predčasne, lízingovka vám spravidla dáva takú možnosť po troch rokoch. Úvery sú tak lepšou možnosťou.

finančné výkazy

Chcete refinancovať úver? Skúste na tom ušetriť čo najviac

Úvery sa dajú brať až na osem rokov (96 mesiacov) a banky zvyčajne požičiavajú až do výšky 25.000 eur. Prirodzene, platí pravidlo, že čím dlhšie obdobie, tým väčšie preplatenie úveru (preto je dôležitý čo najnižší úrok). Ale ak na tom finančne nie ste zle, zvážte úver s nulovým úrokom – ale pozor, musíte ho splatiť v priebehu 12 mesiacov. Vtedy platíte spravidla len poplatok, ktorý sa rovná cca. 2 percentám z čerpaného úveru – dá sa povedať, že ide o jednorazový úrok. A to je všetko.

Už keď jeden úver máte a rozhodnete sa ho refinancovať, teda si ho preniesť do inej banky kvôli lepším podmienkam, vyberte si takú možnosť, aby ste ušetrili čo najviac. Orientujte sa nielen na nižší úrok, ale zistite si, či vám nová banka napríklad ponúkne jednorazovo nižšiu splátku.

Ak už refinancujete, urobte tak s viacerými úvermi. Ušetríte. Dnes sú na trhu aj banky, ktoré vám ponúknu o celé dve percentá nižší úrok a to už je pár ušetrených eur mesačne, ktoré rádovo ušetríte v priebehu ďalších rokov. Pri refinancovaní je dobré obrátiť sa na finančného poradcu, ale ak máte trochu voľného času a internet, zvládnete to aj sami.

Otázke, čo je konsolidácia úverov a ako sa správne rozhodnúť sa venuje viacero článkov. Vyberte si novú banku tak, aby vám nové splácanie bolo šité na mieru a zvýhodňovalo vás. Pozor na rôzne poplatky, ale aj na bonusy. A keď sa dohodnete s bankou, dobre si prečítajte, čo podpisujete.

Aj toto sa môže stať

Pri refinancovaní sa vám ale pritrafí ešte jedna vec. Akonáhle vaša pôvodná banka zistí, že chcete od nej odísť, zavolá vám niektorý z jej pracovníkov a ponúkne vám lepšie podmienky ako máte doteraz. Nebojte sa a vyjednávajte. Ide predsa o vaše peniaze. A princíp laissez faire poznajú banky dobre a sú naň pripravené. Trh jednoducho sám vie určiť, čo treba, ale vy si musíte jasne povedať, že chcete nízky úrok a čo najlepšie podmienky.