Kamenná mozaika do kúpeľne? Nestarnúca známka elegancie a luxusu!

kamenná mozaika

Výraz mozaika pochádza z talianskeho slova „mosaico“ a predstavuje plošnú výzdobu zostavenú z drobných kociek, hranolčekov alebo iných tvarov, upevňovaných do mäkkej malty alebo tmelu. Ako dekoratívna technika bola známa už v starovekom Oriente, kde sa používala na výzdobu podláh. Od tých čias uplynuli tisícky rokov, no mozaika svojím prevedením, farebnosťou a detailom očarúva mnohých ľudí aj dnes.

Mozaika je nielen štýlová, ale aj praktická

Zariaďovanie novej kúpeľne či renovácia starej sú skvelou príležitosťou, ako dodať stenám kúpeľne nový, neopozeraný vzhľad. Rovnaké, fádne plochy sú nudné a nemoderné. Skúste im dodať nádych originality. Malé kocky alebo drobné nepravidelné tvary usporiadané do rozličných vzorov či obrazcov zaistia vašej kúpeľni, že nikdy nevyjde z módy.

Od stien v kúpeľni sa predovšetkým vyžaduje to, aby boli praktické. To znamená, že by mali byť ľahko udržiavateľné, bez výskytu zbytočných škár. Impregnovaná kamenná mozaika je chránená pred vodou a ľahko sa umýva, takže s usadenou špinou alebo nečistotami si nemusíte robiť starosti.

Ďalšími výhodami mozaiky z prírodného kameňa je jej dlhá životnosť, všestranné využitie a stálofarebnosť. Mozaika je tiež výborným riešením pre obklad zaoblených či nepravidelných miest, ako sú napríklad vane alebo stĺpiky v interiéri.

Kúsky rôznych farieb a veľkostí

Kamenná mozaika je najčastejšie poskladaná z obdĺžnikov veľkostí 4,8 x 10 cm; 2,3 x 4,8 cm; 2,5 x 5 cm alebo z drobných štvorčekov vo formáte 2,3 x 2,3 cm; 4,8 x 4,8 cm. Veľmi obľúbené sú tiež travertínové mozaiky, ktoré sú kvôli jednoduchšej a rýchlejšej montáži dodávané na sieťke o veľkosti 30,5 x 30,5 cm. Mozaika z kameňa môže byť farebne veľmi variabilná. Vyhľadávaná je najmä neutrálna bledo – béžová, ale aj výrazná koralovočervená, decentná sivá či odtiene prírodnej hnedej.

Povrch mozaiky nemusí byť len hladký

Mozaika môže mať rôzne ošetrený povrch. Podľa toho sa používa na realizáciu obkladov stien alebo podlahy. Napríklad nevyplnený omieľaný hladký povrch so zaoblenými okrajmi je vhodný aj na podlahu. Poznáme však aj prírodný, typický reliéfový štiepaný povrch, označovaný ako 3D efekt mozaika.

Nápadný detail alebo dekoratívna stena?

Kamenná mozaika je viacúčelový prvok a jeho použitie v kúpeľni si môžete prispôsobiť podľa svojich predstáv. Ak túžite po dosiahnutí súčasného vzhľadu a zvýraznení hĺbky miestnosti, pokryte mozaikou celé steny a na dlážku použite veľkoformátovú dlažbu. Alebo použite mozaiku len ako elegantný doplnok, ktorým zvýrazníte niektorú stenu, vytvoríte optické orámovanie zrkadla či vodorovný predel miestnosti. Inšpirovať sa môžete aj v tomto článku.

Krása priamo z prírody

Mozaika vytvorená z kameňa prináša do kúpeľne prvky prírody a vyvoláva pocit tepla a bezpečia. Ľahko sa kombinuje s inými prírodnými materiálmi, napríklad s drevom. Navyše, pri kamennej mozaike si môžete byť istí, že kúpeľňa s takto riešeným obkladom bude vždy pôsobiť výsostne originálne a nadčasovo.