Kanada môže v legalizácii marihuany otvoriť dvere ostatným rozvinutým krajinám

kanada a marihuana

Investície zamerané na marihuanu zaznamenali od októbra silný pokles. Niektoré ETF fondy spadli až o 50 percent. Tento volatilný sektor je tak atraktívny najmä pre dlhodobých investorov.

Odvetvie spracovania a spotrebovania marihuany je stále veľmi nové. Stále je ale zastreté sociálnou stigmou. Je však pravdepodobné, že teraz stojíme na zlomovom bode, keď Kanada, ako prvá z najrozvinutejších krajín (G7) legalizovala marihuanu pre medicínske, a dokonca aj rekreačné využitie u dospelých.

Tento krok môže vyvolať reťazovú reakciu aj v ostatných rozvinutých krajinách

Téma je totiž aktuálna v politickej debate mnohých štátov. Kanada vedie pelotón. Téma sa však môže dostať aj do predvolebnej kampane v USA vo voľbách v roku 2020. Existuje totiž množstvo prieskumov verejnej mienky, ktoré hovoria, že voliči chcú túto tému presadiť do agendy, či už ide o republikánov, alebo demokratov.

Dnes povoľuje rekreačné užívanie marihuany deväť štátov USA. Až 34 štátov povoľuje jej použitie na medicínske účely. Otázna teda teraz v USA je legislatívna regulácia na federálnej úrovni.

Čo to bude znamenať z pohľadu investorov? Ak sa bude vývoj uberať týmto smerom, investície do odvetvia môžu v horizonte troch až piatich rokov priniesť zhodnotenie o 300 až 500 percent. Ide teda o dlhodobú investíciu.

marihuana ako investícia

Trh s marihuanou je však veľmi volatilný

Videli sme napríklad nedávno pád niekoľkých ETF fondov zameraných na marihuanu. Niektoré od októbra poklesli až o 50 percent.

Otázka je, ako sa na obchodoch podieľajú investori a špekulanti. Od januára odvetvie opäť rastie. Sektor ako taký si preto z dlhodobého hľadiska určite zaslúži pozornosť.