Na čo najviac dbať pri údržbe firemných vozidiel?

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že firemné vozidlá sú využívané intenzívnejšie ako súkromné. To znamená, že je pri nich o to dôležitejšia aj základná údržba, ktorú je potrebné robiť, aby spoľahlivo slúžili dlhé roky. Na čo teda skutočne dbať?

Olej a filtre

Medzi najčastejšie servisné úkony, ktoré je potrebné na vozidlách vykonávať, je výmena oleja, ku ktorej sa zvyčajne pridáva aj výmena filtrov. Zvyčajný interval je 15 000 km alebo 1 rok, podľa toho, čo nastane skôr.

Ak chcete, aby na vašich firemných vozidlách motory vydržali množstvo kilometrov, tak tento úkon rozhodne nezanedbávajte a v uvedených intervaloch navštívte predajňu motorových olejov Žilina. A následne aj servis, v ktorom vám olej (a filtre) vymenia.

Tlak v pneumatikách

Pravidelnou činnosťou je aj prezúvanie pneumatík, ktoré sa opakuje dvakrát za rok, ale pneumatikám by ste mali venovať pozornosť častejšie. Pre ich maximálnu životnosť a tiež optimálnu spotrebu paliva a bezpečnosť počas jazdy je dôležité, aby boli pneumatiky správne nahustené.

Moderné automobily vás na problémy s tlakom v pneumatikách upozornia, ale ak je váš firemný vozový park (aspoň sčasti) postarší a vozidlá nemajú snímače tlaku v pneumatikách, mali by ste túto kontrolu robiť vy. Ako často? Kľudne aj raz za mesiac.

Brzdový systém

Medzi najdôležitejšie autodiely bezpochyby patria jednotlivé komponenty brzdového systému. Tu si treba najviac dávať pozor na stav brzdovej kvapaliny, platničiek a tiež kotúčov.

Začnime najskôr brzdovou kvapalinou. Pri nej nie je dôležité len jej množstvo, ale aj kvalita, ktorá časom klesá. Preto sa odporúča meniť brzdovú kvapalinu aspoň raz za dva roky. Samozrejme, kontrolovať ju môžete aj častejšie.

Čo sa brzdových platničiek a kotúčov týka, s intervalom výmeny to nie je také jednoduché. Ich životnosť totiž nezávisí len od množstva najazdených kilometrov, ale aj od štýlu jazdy a tiež od kvality samotných dielov.

Potrebná je preto ich vizuálna kontrola aspoň pri každom prezúvaní pneumatík a tiež všímanie si prípadných príznakov opotrebovania platničiek a kotúčov, medzi ktoré patria netradičné zvuky pri brzdení, či neštandardné „správanie“ brzdového pedála.

Zdroj obrázka:

  • Autor: Kadmy / Stock.adobe.com