Na čo sa zamerať pri výbere kancelárskeho stola?

Pre mnohých ľudí je ich pracoviskom kancelársky stôl. Bez ohľadu na to, či ide o stôl vo firemnej kancelárii, alebo v domácom kancelárskom kútiku, vplyv na prácu má veľký. Výber kancelárskeho stola preto neradno podceňovať. Na čo sa však pri výbere zamerať?

Rozmery

Začneme rozmermi, konkrétne veľkosťou pracovnej plochy. Jej veľkosť je závislá od toho, koľko vecí na nej budete mať, ale minimálne by mala byť 70 x 140 cm. A ak budete chcieť mať na stole napríklad aj tlačiareň, stoly s doskou menšou ako 80 x 200 cm ani nepozerajte.

Veľkosť pracovnej plochy však nie je to jediné, čo by vás z hľadiska rozmerov kancelárskeho stola malo zaujímať. Dôležitá je aj jeho výška, keďže príliš nízky aj zbytočne vysoký stôl vám môžu z dlhodobého hľadiska spôsobiť bolesti rôznych častí tela. Optimum je v tomto prípade 70 – 80 cm.

Materiály

Prejdime k použitým materiálom. Tie vplývajú najmä na odolnosť a životnosť stola, ale zároveň zvyknú tvoriť priamu úmeru s jeho cenou. Výber materiálu pre kancelársky stôl je tak často otázkou kompromisu medzi odolnosťou a cenou. Nešetrite však na pevných stolových nohách, obzvlášť v prípade, že plánujete toho na kancelársky stôl „naložiť“ viac.

Doplňujúce súčasti

Okrem rozmerov kancelárskeho stola a materiálov, z ktorých je vyrobený, má na jeho používanie vplyv aj viacero „drobností“, ktoré môže, ale nemusí obsahovať. Rozhodne je však dobré, ak ich bude mať.

Ako príklad môžeme uviesť otvor na pretiahnutie káblov, s ktorým na kancelárskom stole často nevyhnutné káble pôsobia upratanejšie.

Prípadne môže stôl obsahovať výklopné elektrické zásuvky, ktoré môžu splývať s jeho pracovnou plochou a v prípade potreby budú vždy pripravené na použitie.

Medzi ďalšie takéto užitočné prvky môžeme zaradiť napríklad nastaviteľnú výšku stola, ktorá pri dlhodobej práci umožňuje striedať sedaciu a stojacu polohu, vďaka čomu chrbtica menej trpí.

A vhod môže prísť aj úložný priestor, ktorý je možné uzamknúť, aby ste sa nemuseli obávať nechať v ňom niečo dôverné.

Zdroj obrázka:

  • Autor: Song_about_summer / Stock.adobe.com