Nálada na finančných trhoch je stále príliš krehká

finančné trhy

Tento týždeň nás čaká nabitý ekonomický kalendár. Najprv sú to čísla o inflácii. Následne si pozornosť trhov ukradnú riziká ako brexit, budúcnosť Európskej únie, a najmä stav čínskych finančných trhov. To všetko v čase, keď je živočíšny duch akciových trhoch na ústupe.

Začnime rozvíjajúcimi sa trhmi. Brazílsky real pokračuje v razení svojej vlastnej cesty. Tento krát však pozitívne. Živia ho priaznivé správy, keď nedávne prezidentské voľby v Brazílii vyhral probiznisovo orientovaný Jair Bolsonaro. Získal až 56 percent hlasov, čo mu dáva dostatočný mandát na to, aby mohol realizovať svoj rozvojový plán zameraný na podporu ekonomiky.

Trhy už na tento fakt reagovali silný rastom brazílskych ETF na japonskom trhu o viac ako desať percent. Kľúčová bude reakcia kurzu brazílskej meny k doláru (USDBRL). Futures kontrakty už naznačujú jej posilnenie o 1,5 percenta.

Oslabenie na ázijských trhoch a obavy týkajúce sa Číny sčasti odzneli. Čínsky juan CNY sa tak spolu s ďalšími ázijskými menami drží na súčasnom dne. Kurz USDCNY je v stredobode záujmu obchodníkov. Zdá sa, že volatilita sa z krátkodobého hľadiska ustálila.

Nemecké voľby komplikujú situáciu

Cez víkend sa uskutočnili voľby v nemeckom štáte Hesennsko. Voliči ustúpili od centristickej politiky reprezentovanej stranami CDU a SPD. Obe strany utrpeli straty. SPD stratila až tretinu svojich voličov, čo znamenalo pokles o 10,9 percent. CDU utŕžila stratu 11,3 percenta hlasov.

SPD je v zúfalej situácii. Je zrejmé, že potrebuje vycúvať z veľkej koalície. Ak by k tomu však došlo, znamenalo by to pád vlády a nové voľby v Nemecku. Hesenské výsledky prišli v čase, keď sa chystá veľká konferencia strany CDU plánovaná na december, kde bude pravdepodobne v stávke pozícia Angely Merkelovej ako nemeckej kancelárky.

Výnosy nemeckých 10-ročných vládnych dlhopisov napriek tomu klesli takmer na svoje tohtocyklové minimá. Došlo k tomu po predchádzajúcom pokuse posunúť sa v nádeji zo zlepšenia situácie v Taliansku smerom nahor. Ukázalo sa však, že projekcie, na ktorých je postavený návrh talianskeho rozpočtu, sú príliš optimistické.

ekonomika

Číny vyváža do zásoby

Cez víkend vyšli najavo nepriaznivé čísla čínskeho exportu za október. Neoficiálne údaje priniesli Financial Times. Noviny síce ešte stále zdieľajú svoj optimistický názor, no zároveň pripomínajú, že súčasná produkčná a vývozná aktivita môže byť ovplyvnená snahou vyrobiť a vyviesť tovar ešte pred zvýšením ciel o 25 percent dňa 1. januára 2019.

Údaje o ekonomickej aktivite v ďalších mesiacoch a najmä začiatkom budúceho roka budú preto pre zhodnotenie dopadu obchodného napätia medzi USA a Čínou kľúčové. Ázijské akciové trhy už teraz reagujú „nohami“, čo sme videli aj na ďalšom veľmi slabom obchodnom dni a poklese ázijských indexov.