Plastové alebo hliníkové okná do kancelárie? Poznáme výhody oboch

Plastové alebo hliníkové okná do kancelárie? Poznáme výhody oboch

Chcete vymeniť okná na kancelárii? Aké by mali v ideálnom prípade byť tie nové? Určite by mali mať dobré izolačné vlastnosti, dlhú životnosť (ideálne garantovanú nadštandardnou zárukou), rovnako nadštandardná by mala byť aj ich bezpečnosť, dôležitá je aj odolnosť voči chybnej manipulácii a v neposlednom rade nesmieme zabudnúť na cenu.

Výhodné plastové okná

Áno, výber okien do kancelárie je v podstate totožný s výberom okien do domácnosti. Rozdiel v prístupe možno skôr príde pri výbere vhodnej tieniacej techniky, či rozhodovaní sa o možnosti osadiť na okná aj praktické siete proti hmyzu. Ak však chcete meniť okná na kancelárii, nezaškodí si zhrnúť výhody dvoch najobľúbenejších typov okien, ktorými sú okná plastové a hliníkové.

Začneme s „plasťákmi“. Ich izolačné vlastnosti sú na veľmi dobrej úrovni, obzvlášť kvalitnejšie plastové okná spĺňajú aj limity pre pasívne stavby. Dokážu spoľahlivo odolávať aj extrémnejším poveternostným vplyvom.

A aj keď plast je pre niektorých ľudí takmer synonymum pre niečo neekologické, plastové okná sú plne recyklovateľné. Pridajte si k tomu životnosť, ktorá dosahuje zhruba 30 rokov a zistíte, že hovoriť o plastových oknách ako o vyložene neekologickom riešení sa nedá.

Plastové okná nezaostávajú ani v dizajne, k dispozícii je množstvo prevedení, z ktorých nie je problém si vybrať. V neposlednom rade je ich výhodou aj to, že napriek uvedeným dobrým vlastnostiam ide o cenovo veľmi výhodné riešenie.

Luxus v podobe okien hliníkových

A ako sú na tom hliníkové okná? Tie sú oproti plastovým oknám drahšie, ale oplatí sa priplatiť si za ne? Ak vám to dovolí váš rozpočet, tak jednoznačne áno. Hliníkové okná idú vo viacerých vlastnostiach ešte ďalej ako okná plastové.

Môžu byť vybavené špeciálnym stredovým tesnením na ráme, ktoré citeľne vylepšujte izolačné aj tesniace schopnosti okien. Výrazne lepšie sú aj v životnosti, tá sa často udáva na minimálne 50 rokov. Hliníkové okná sú takpovediac okná na celý život.

Aj vďaka tomu, že majú takú extrémnu životnosť, hliníkové okná zvyšujú hodnotu nehnuteľnosti. Pre prípadného nového majiteľa sú totiž zárukou toho, že s oknami nebude mať na dlhú dobu žiaden problém.

V neposlednom rade sú hliníkové okná lepšie aj po estetickej stránke. Ponúkajú totiž ešte viac dizajnových prevedení. Je už len na vás, či ich budete chcieť ladiť k novým parapetom, alebo k akémukoľvek inému prvku vo vašej kancelárii. Medzi hliníkovými oknami zaručene nájdete také, ktoré sa vám dizajnovo dokonale prispôsobia.


  • Zdroj obrázka: Golden Dayz / Shutterstock.com