Rizikové poistenie – ochrana pre vás a vašich blízkych

Rizikové poistenie

Záleží vám na vašom živote, a hlavne, na živote vašich blízkych. Rizikové poistenie je najmä riešenie pre tých, ktorí majú strach, čo bude s ich blízkymi, keď sa im nedajbože niečo stane. Je to poistenie, ktoré kryje nielen vaše zdravie, ale aj celý váš život. Aj v tom najhoršom si teda môžete byť istý, že o vašich blízkych bude postarané.

Samozrejmosť

Aj v dnešnej dobe je náš život na prvom mieste a preto životné poistenie by malo byť nevyhnutnou súčasťou vašich výdavkov. Nemalo by však ísť o hocijakú životnú poistku, ale o takú, pri ktorej neplatíte nič navyše a dostatočne spĺňa vaše požiadavky. A aj keď sa zdá, že životné rizikové poistenie je v dnešnej dobe samozrejmosťou, veľa ľudí ešte stále váha, či sa im toto poistenie oplatí a či je vôbec dôležité.

Pravdaže, ak patríte medzi ľudí, ktorí pracujú v rizikovom povolaní alebo čelia počas života istému riziku, je toto poistenie, zdá sa, samozrejmosťou. Veď bez neho by ste proste nemohli ani pokojne žiť. Avšak, otázkou je, či sa oplatí toto rizikové poistenie aj, dá sa povedať, bežným ľuďom, ktorí v rizikovom zamestnaní nepracujú. Odpovedzte si na túto otázku sami. Je pre vás rizikové poistenie dôležité?

Aj pre nás, bežných ľudí

Ak ste odpovedali, že je pre vás dôležité, odpovedali ste právne. Je totiž úplne jedno, či pracujete v rizikovom zamestnaní, vystavujete sa riziku alebo trávite čas doma a máte pokojné zamestnanie, prihodiť sa vám môže naozaj čokoľvek. Vaše zdravie totiž môže ohroziť aj banálna nehoda, či dokonca choroba. Tá vám môže skomplikovať život a odsunúť vás na druhú koľaj.

A to si predstavte nešťastnú smrteľnú chorobu alebo infarkt, ktorý bohužiaľ straší čoraz viac mladých, vystresovaných ľudí. Práve v takýchto momentoch má životné poistenie svoje výhody. Bohužiaľ, práve mladí ľudia však najčastejšie na rizikové životné poistenie kašlú. Veď načo by si ho zakladali, keď ešte nemajú rodinu a záväzky.

Avšak aj mladým sa môže hocičo pritrafiť a v takých chvíľach vaši blízki ocenia pomoc poisťovne. Iné je to pri ľuďoch, ktorí si už založili vlastnú rodinu. Práve tam sa určujú priority, a tou najhlavnejšou je rodina. Ak by sa vám teda nedajbože ako živiteľovi rodiny niečo stalo, verte, že vďaka poistnému krytiu bude o vašu rodinu postarané.

Aj keď takéto poistenie nikdy nedokáže nahradiť zdravého pracujúceho a hlavne milujúceho člena rodiny, určite bude aj to v ťažkých chvíľach na osoh a pomôže vašej rodine aj po vašom úmrtí opäť normálne fungovať.

Druhy poistenia

Životné poistenie voči rizikám nepredstavuje len zabezpečenie vašich blízkych po vašej smrti. Zvoliť si môžete aj takzvané investičné poistenie, pri ktorom je možné sledovať si pohyby na účte, čo sa týka rizikovej a investičnej časti poistenia. Takéto poistenie môžete využiť napríklad v dôchodkovom veku, kedy si môžete popri nedostačujúcom dôchodkovom príjme dopomôcť udržať váš životný štandard.

Navyše, k rizikovému životnému poisteniu je možnosť zvoliť si aj dané príplatkové poistenia. Vďaka nim vám poisťovňa vyplatí nielen krytie za rizikové poistenie, ale aj doplnkové poistenie kritických chorôb, trvalých následkov a podobne. V prípade, ak by ste sa teda liečili, tento druh pripoistenia vám dokáže poskytnúť finančné prostriedky na liečbu i rehabilitáciu.

Kedy sa poistiť?

Tu platí staré známe – čím skôr, tým lepšie. Neodkladajte poistenie príliš dlho, kým budete starší. Cena poistného sa totiž zvyšuje s vekom. Dokonca sa vám môže stať, že sa váš zdravotný stav pohorší a poistenie tak dokonca nebude ani možné. Treba sa dať poistiť, kým ste mladí a zdraví.

Ak už máte úrazové poistenie a myslíte si, že rizikové vám netreba, asi vás vyvedieme z omylu. Úrazové poistenie vám kryje len úmrtie v prípade úrazu. Nie je tu tak zahrnutá smrteľná choroba či náhle úmrtie. A taktiež suma plnenia nie je dostatočne vysoká, ako pri rizikovom poistení. Ak teda chcete úrazové poistenie, zvoľte si ho ako príplatkové.

Cena rizikového poistenia sa potom odvíja aj od určitých faktorov. A to, či ste zdraví, či ste fajčiar, alebo nie, či pracujete v rizikovom zamestnaní a podobne. Poistenie však narastá najmä s vekom. Poistiť by ste sa tak mali čo najskôr. Navyše, ak patríte k nefajčiarskej časti populácie a žijete zdravým životným štýlom, banka vás odmení nižšou sumou za poistenie a ďalšími benefitmi.

Ak teda uvažujete nad rizikovým poistením, ste mladí a žijete zdravo, banka vám vyjde v ústrety. S poistením by ste sa však mali poponáhľať, nikdy totiž neviete, čo sa vám môže prihodiť.