Slováci často zbytočne platia za vedenie účtu

bankový účet

Podľa aktuálneho prieskumu UniCredit Bank zaplatí tretina Slovákov mesačne na poplatkoch okolo piatich eur, nájdu sa ale aj takí, ktorých poplatky sa vyšplhajú k sume viac ako 20 euro.

Okrem toho tretina ľudí kontroluje svoje bankové poplatky len občas alebo dokonca vôbec. Klienti pritom môžu jednoducho ušetriť, ak využívajú bezplatný účet. UniCredit Bank napríklad ponúka U konto s bezplatným vedením a výbery z bankomatov na celom svete zdarma.

koľko platíme za bankový účet

  • Zdroj: Prieskum UniCredit Bank

Orientačný prieskum ukazuje, že Slováci ešte stále platia za bežné účty. Väčšina Slovákov ešte stále posiela svojej banke každý mesiac od 2,50 do 10 eur za základné služby. Za svoj účet pravidelne platia viac ako tri štvrtiny Slovákov (77%).  Len necelá štvrtina má bezplatný účet. Stále teda prevažujú tí, ktorí za vedenie účtu platia.

Takmer každý siedmy Slovák do 2,50 eur, každý tretí do päť eur, necelá štvrtina klientov dokonca  mesačne až 10 Eur. Niektorí mesačne platia  banke až 20 eur (2%). Jeden klient zo sto potom každý mesiac zaplatí dokonca viac ako 20 euro (1%),ukazuje orientačný prieskum.

Tretina klientov si kontroluje poplatky na svojom účte iba občas alebo vôbec

osobný bankový účet

  • Zdroj: Prieskum UniCredit Bank

Prekvapujúci je aj fakt, že mnoho Slovákov nekontroluje, koľko za svoj účet v skutočnosti zaplatia. Dve tretiny klientov síce majú prehľad o tom, koľko banke platia a pohyby na účte pravidelne sledujú, necelá tretina sa však o poplatky zaujíma iba občas. Nájdu sa aj takí, ktorí sa o poplatky na účte nezaujímajú vôbec (6%). Každý tretí bankový klient má iba sporadický prehľad o tom, koľko za svoj účet platí.

Na poplatkoch sa dá ušetriť

Za svoj bankový účet pritom Slováci častokrát platia úplne zbytočne.

„Na trhu je už niekoľko možností  ako na poplatkoch ušetriť pri bezplatnom účte. U konto, okrem iného ponúka napríklad výbery z bankomatov zdarma nielen na Slovensku, ale aj na celom svete. Cestovatelia a podnikatelia naviac ocenia možnosť vedenia jedného účtu v cudzej mene úplne zdarma. Na využívanie všetkých výhod stačí, aby klientom prišlo mesačne na účet aspoň 400 eur,“ 

vysvetľuje Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.

Ak klienti nemajú k dispozícii mesačne takúto čiastku, je možné si zriadiť U konto Tandem, teda dva na sebe nezávislé účty, ktoré môžu využívať zdarma, pokiaľ si s partnerom, priateľom či rodinným príslušníkom nechajú na účet posielať danú čiastku.

bankový účet bez poplatkov

Peniaze ušetrené na poplatkoch sa dajú  napríklad aj investovať

Investičný tip – Klient, ktorý za účet zaplatí v priemere 10 Eur, môže ročne na poplatkoch ušetriť až 120 eur.

„To rozhodne nie je zanedbateľná položka. Ak by ste pravidelne investovali, táto čiastka vám môže  pokryť takmer  päť mesačných príspevkov na investičný účet,“

vysvetľuje Zuzana Ďuďáková.

Práve s programom pravidelných investícií U invest sa totiž dá začať investovať už od 20 eur každý mesiac. Pravidelné investície môžu byť   v dnešnej dobe nízkych úrokových sadzieb výhodnejšou alternatívou ako sporiace účty.