Nové auto, bazén, exotická rozlúčka so slobodou. Slováci stále častejšie pravidelne investujú

pravidelné investovanie

Slováci si najčastejšie šetria na budúcnosť seba i svojej rodiny. Bežné sporiace produkty však dnes pre nízke úrokové sadzby mnohokrát nepokryjú ani infláciu. Na rozdiel od sporenia môže priniesť pravidelné investovanie lepšie zhodnotenie prostriedkov  a  pritom zbytočne nezaťažuje rozpočet.

Dáta nám ukazujú, že Slováci investujú preto, aby si splnili rôzne sny a túžby. Aké? Kvalitný bicykel, cesta na olympiádu, rozlúčka so slobodou v exotickej krajine, bazén na záhrade či investícia do vzdelania potomkov. Po čom všetko túžime nám ukázal podrobný pohľad na dáta klientov UniCredit Bank, ktorí využívajú produkty pravidelného investovania. Odborníci odporúčajú investovať približne  10 % z čistého mesačného príjmu.

Slováci najčastejšie investujú, aby získali finančný vankúš do budúcnosti (62%). Často ale myslia aj na budúcnosť svojich detí. Prostredníctvom pravidelných investícií zhodnocuje peniaze na štart do života svojho dieťaťa už každý desiaty Slovák. Zhodnotené financie ich potomkovia využívajú napríklad na štúdium, bývanie či financovanie svadby. Niektorí rodičia potom chcú svojim deťom darovať väčšiu finančnú čiastku k plnoletosti, iní odkkladajú na veno pre dcéru.

Investovanie nie je len o finančnej budúcnosti, môžeme si vďaka nemu plniť malé i veľké životné sny. Nová motorka, drahé koníčky, exotická dovolenka či návšteva olympiády alebo futbalových majstrovstiev či dokonca plastická operácia – na to všetko si Slováci podľa ich  vlastných názvov investičných programov  neváhajú odkladať peniaze bokom či investovať,“ 

hovorí Raymond Kopka, riaditeľ retailového bankovníctva UniCredit Bank pre Slovensko, a dodáva:

„Najťažšie na investovaní je podľa našich skúseností začať. Mnoho ľudí totiž nemá sebadisciplínu ani pre sporenie. Kto ale raz s investovaním začne, potom mu to už ide takmer samo.“ Kopka pridáva aj niekoľko rád z praxe: “Najlepšie je zadať si trvalý príkaz v deň výplaty a zabudnúť naň na 10 rokov.“

Ďalšou častou túžbou Sloveniek a Slovákov je investícia do bývania. Šetríme si na rekonštrukcie i kúpu vlastného bytu, domu či chaty ale aj na nový bazén či záhradku. Každý dvadsiaty Slovák potom investuje pravidelne na prilepšenie ku dôchodku, napríklad na cestovanie alebo koníčky, ktorým by sa v novo nadobudnutom voľne mohli venovať.

Na rozdiel od klasického  sporenia  pravidelné investovanie  môže peniaze zhodnotiť a skrátiť cestu k snu

UniCredit Bank svojim klientom pomáha plniť ich sny a túžby aj vďaka programu pravidelného investovania U invest Plus. V čase nízkych úrokových sadzieb na bežných aj sporiacich účtoch ponúka výhodnejšiu alternatívu s výrazne vyšším potencionálom zhodnotenia odložených prostriedkov.

investovanie

Aj keď podľa našich zistení nie je hlavným motívom investovania pre Slovákov získaný výnos, nemali by naň zabúdať. Je zbytočné nechať peniaze ležať na účte, keď môžu vďaka pravidelným či jednorazovým investíciám svojmu majiteľovi prinášať zhodnotenie,“ 

vysvetľuje Raymond Kopka.

„Na vytvorenie dostatočnej finančnej rezervy na neočakávané udalosti by si každý Slovák mal odkladať aspoň desatinu svojho čistého príjmu. Nie však každý rodinný rozpočet to unesie. Mysleli sme aj na nich, takže minimálna  pravidelná investícia začína na  20 EUR,“ 

dodáva.

S programom U invest Plus môžu klienti investovať sumy už od 20 EUR mesačne a pohodlne tak navýšiť svoju finančnú rezervu či odkladať na svoje najtajnejšie priania.

Stačí zvoliť mesačnú čiastku, vybrať jednu z investičných stratégií (konzervatívnu, vyváženú alebo dynamickú) a zvoliť si dobu, po ktorú chcete investovať (5, 7 alebo 10 rokov). Pravidelnú investíciu  môže klient kedykoľvek prerušiť či upraviť jej výšku a frekvenciu. Rovnako tak je možné kedykoľvek a bez poplatkov vybrať sumu, ktorú práve potrebujete.

„Bankový poradca s vami dokáže prebrať konkrétne sny alebo potreby a ich finančnú realizovateľnosť a podľa toho vhodne nastaviť parametre programu pravidelného investovania“,

zdôrazňuje Kopka.

Tento produkt je vďaka vynikajúcim investičným správcom akými sú napríklad Pioneer Investments, BlackRock, či J. P. Morgan, pravdepodobne najbližšie k produktom privátneho bankovníctva pre širokú retailovú klientelu.