Tatra banka prináša riešenie na rozpoznávanie tvárí

Tatrabanka Rozposnávanie tvári

Tatra banka predstavuje ako prvá na Slovensku inováciu Tvárová biometriaTB, vďaka ktorej si otvoríte online účet, na ktorý si môžete ihneď poslať peniaze, vybrať si ich z bankomatu či robiť z neho prevody. Navyše, účet otvorený cez Tvárovú biometriuTB využívate po celý rok bez poplatku za jeho vedenie.

Biometria zjednodušuje životy našich klientov už 7 rokov:

 • 2011 Digitalizovaný podpis
  Viac ako pol milióna klientov má vytvorený dynamický podpisový vzor a využíva ho pri návšteve pobočky (67 %).
 • 2013 Hlasová biometria
  Viac ako 353 000 klientov sa overuje svojim hlasom pri volaní na call centrum DIALOG Live (50,2 %).
  Ilustrácia fotografie od klienta
 • 2014 Tvárová biometria
  Prvýkrát sme spustili webový formulár na online otvorenie účtu. Stačilo priložiť svoju fotografiu, ktorú sme následne porovnávali s občianskym preukazom. Nápad predbehol dobu a ukázalo sa, že trh naň ešte nebol pripravený.

Rok 2018

Online účty sú tu už roky. Avšak slovo online väčšinou znamenalo len online elektronickú žiadosť. Klient po jej vyplnení musel čakať na kuriéra alebo navštíviť pobočku, aby bol jeho účet aktívny a mohol ho začať využívať.

V Tatra banke sme sa rozhodli priniesť online účet, na ktorý si budete môcť okamžite poslať peniaze, vybrať si ich z bankomatu či robiť z neho prevody. Účet, ktorý bude dostupný aj pre tých, ktorí žiadny iný účet ešte nemajú. Na to bola však potrebná zmena legislatívneho prostredia a ďalší rozvoj biometrickej technológie .

Zmena legislatívneho prostredia

Jedným z mála spôsobov ako bolo doteraz možné v zmysle legislatívy overiť identitu osoby na diaľku, bol prevod peňažnej čiastky z účtu klienta v inej banke, tzv. „penny payment“. Prevodom minimálnej čiastky, napríklad 1 centu, sa presunula zodpovednosť za overenie osoby na banku, odkiaľ boli peniaze prevedené. Nevýhodami z pohľadu nového klienta boli nutnosť mať účet v inej banke a trvanie medzibankového prevodu (1 pracovný deň), na ktorý je viazaná aktivácia účtu. Menšia kontrola, ktorá spočívala len v overení mena klienta pri prevode, bola rizikom pre banku.

Ustanovenia novely zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a ochrane pred financovaním terorizmu vstúpili do platnosti 15. marca 2018.

Novelizovaný zákon umožňuje využívanie elektronických prostriedkov, ako sú elektronický podpis, elektronický občiansky preukaz, mobilné aplikácie na smart telefónoch či tabletoch. Banky tak môžu overovať totožnosť klientov práve pomocou nových technológií bez toho, aby boli klienti osobne prítomní v pobočke.

Využívanie nových technológií v tejto oblasti podporuje aj samotná európska smernica a jej cieľom je nastaviť rovnaké legislatívne prostredie pre všetky banky.

Technologické trendy vo svete

Vo viacerých krajinách Európskej únie a eurozóny si už dnes môžu klienti založiť účet či vykonať iný bankový obchod bez toho, aby banku fyzicky navštívili. Overovanie totožnosti sa uskutočňuje prostredníctvom moderných technológií.

Niektoré zahraničné banky ponúkajú svojim klientom možnosť odfotiť si preukaz totožnosti a potom si urobiť selfíčko alebo krátke video. Softvér získa z oboch prvky podstatné pre overenie živosti človeka a platnosti preukazu. Zároveň overí, či ide na oboch fotografiách o rovnakú osobu, a skontroluje, či ide o selfie živej osoby (a nie fotografiu, figurínu alebo prednahraté video). Vyhodnotí mieru zhody a buď ihneď otvorí účet, alebo vyžiada iné spôsoby overenia identity.

Inou možnosťou je overovanie identity pri založení účtu prostredníctvom asistovaného video hovoru, ktorú využíva napríklad nemecká banka N26.

Výhody Tvárovej biometrieTB

 • Výhody Tvárovej biometriebezpečnosť
 • plne automatizované riešenie
 • okamžitá spätná väzba
 • úspora času až 70 %
 • identifikácia prítomnosti osoby
 • získanie vhodnej fotografie podľa ICAO štandardov (pozícia tváre, otočenie, náklon, ostrosť, kontrast, jas, smer pohľadu, poloha úst, poloha obočia, vplyv okuliarov atď.)
 • overenie živosti človeka
 • biometrické porovnanie fotografií (tvár, fotografia z OP, register Ministerstva vnútra SR) a stotožnenie osoby
 • overenie údajov z dokladu

Bezpečnosť

Z pohľadu bezpečnosti považujeme nový spôsob identifikácie za minimálne rovnako bezpečný ako identifikáciu v pobočke. Klienti si môžu byť istí, že komunikácia je zabezpečená na rovnakej úrovni ako státisíce operácií súčasných používateľov aplikácie Tatra banka.

Komunikácia je šifrovaná, osobné údaje vrátane fotografií neopustia servery Tatra banky s výnimkou zabezpečeného online dopytu na Ministerstvo vnútra SR. Banka v priebehu procesu vyhodnocuje všetky potrebné informácie podľa pravidiel, ktoré požaduje regulátor (KYC – Know Your Customer, AML, FATCA a pod.).

Ako to funguje:

 1. Stiahnete si aplikáciu Tatra banka
 2. Zadáte základné údaje
 3. Overíte svoje telefónne číslo
 4. Vytvoríte si PIN do aplikácie
 5. Naskenujete svoj občiansky preukaz a nasnímate svoju tvár – banka obratom overí platnosť dokladu a vašu totožnosť voči databáze Ministerstva vnútra SR
 6. Potvrdíte zmluvnú dokumentáciu
 7. Zadáte heslo a e-mail k výpisom, kontaktné údaje pre doručenie debetnej karty
 8. Aktívny účet

Váš účet je aktívny:

Nečakáte na schválenie v žiadnom poradovníku, účet máte aktívny okamžite. Môžete naň ihneď prijať peniaze.

Aplikácia Tatra banka vám umožní:

 • realizovať prevody do 3 000 € za deň
 • vyberať z bankomatu mobilom do 500 € za deň
 • využívať množstvo ďalších funkcionalít mobilného bankovníctva

Kuriérom alebo v pobočke dostanete:

 • debetnú kartu
 • Kartu a čítačku
 • heslo do Internet bankinguTB
 • jedinú papierovú zmluvu o elektronickej komunikácii
 • Bezúčelový spotrebiteľský úver Po pilotnej fáze!

O nepredschválený úver v mobile môžu požiadať existujúci klienti už od decembra 2017. Od júla bude táto možnosť dostupná aj pre nových klientov, ktorí sa identifikovali biometricky.

Celý proces vybavenia úveru prebehne priamo v aplikácii:

 • s overením príjmu
 • so schválením ponuky
 • s čerpaním na počkanie

Tvárová biometria bude dostupná v novej verzii aplikácie Tatra banka už v priebehu najbližších dní. Budete si ju môcť stiahnuť v aplikačných obchodoch Google Play a App Store do zariadení s minimálnou verziou operačného systému Android 4.1 alebo iOS 9.