Trhy prosia pred stredajším zasadnutím Fedu o milosť

globálny hospodársky rast

Hodnota indexu S&P 500 sa dostala na najnižšiu úroveň od októbra minulého roku. Bude to Fed ochotný vziať na svojom zajtrajšom zasadnutí do úvahy? Alebo je Jerome Powell naozaj posadnutý dosiahnutím neutrálnych sadzieb?

Široký americký akciový index S&P 500 uzavrel včera obchodovanie na najnižšej úrovni v tomto roku. To pritom len dva dni predtým, ako bude komisia centrálnej banky Fed rozhodovať o ďalšom zvýšení sadzieb.

Dominantnou témou včerajšieho obchodovania bol slabý rizikový apetít

Doľahlo to najmä na americké akcie. Index S&P 500 najprv počas dňa skúmal tohtoročné minimá, na záver však uzavrel obchodovanie na najnižšej úrovni od októbra minulého roku.

ekonomika

Aj americký dolár zlyhal vo svojej úlohe bezpečného aktíva

Trh už pravdepodobne začína upúšťať od budúcoročného zvyšovania sadzieb Fedu, ktoré boli ešte donedávna zahrnuté v cenách aktív.

Je tu okrem iného aj hrozba zablokovania americkej vlády. Tento scenár sa javí aktuálny najmä po tom, ako Donald Trump minulý týždeň nebol schopný nájsť u demokratov podporu pre jeho plán výstavby plota na americko-mexických hraniciach.

Trh už stihol vypustiť zo svojho budúcoročného odhadu zvýšenia sadzieb 0,40 bázických bodov. Na zajtrajšom zasadnutí Fedu tak môžeme uvidieť niekoľko signálov „holubičej“ rétoriky. Jediným jasným signálom by ale bolo rozhodnutie sadzby na tomto zasadnutí vôbec nezvyšovať.

Úplne ideálna by bola zmena postoja k súčasnému režimu kvantitatívneho utesňovania, ktorý J. Powell zdedil vo verzii autopilota. Fed by v skutočnosti mohol podstatne spomaliť tempo redukovania svojej bilancie.

Trhy sú tak pred zajtrajším zasadnutím centrálnej banky patrične nervózne

Okrem Fedu ich zneisťuje aj hlasovanie o brexite, ktoré sa v britskom parlamente očakáva v treťom januárovom týždni, ako aj prebiehajúce obchodné rokovania medzi USA a Čínou.

Pozornosť sa sústreďuje na oslavu 40teho výročia štartu čínskej reformy „otvorenia sa“. Problémom je, že vo včerajšom príhovore čínskeho prezidenta Xi Jinpinga nebola žiadna zmienka o nových rozvojových programoch. Venoval sa len doterajším úspechom Číny a obhajoval miesto krajiny na svetovej scéne.

  • autor článku: John Hardy, forex stratég Saxo Bank