Trhy sa boja, že znehodnocovanie juanu bude pokračovať

Rétorika centrálnych bánk

Po už dostatočne zúfalom včerajšom dni naprieč všetkými trhmi označili USA následne Čínu za menového manipulátora. Vyvolalo to ďalší panický únik z rizikových aktív. Následne Čína podporila svoju menu a udržala jej hodnotu v pásme, čo sčasti upokojilo investorov.

Pokles trhov spustilo zasadnutie komisie FOMC

Poďme sa pozrieť, čo týmto udalostiam predchádzalo. Pokles trhov spustilo zasadnutie komisie FOMC minulý týždeň v stredu. Vyjadrenie šéfa Fedu, Jeroma Powella, boli veľmi zdráhavé.

Zníženie sadzieb označil, za prispôsobenie politiky v strede ekonomického cyklu. Nie za prvé zo série nasledujúcich znížení. V ďalšej časti svojej tlačovej konferencie však toto vyhlásenie vysvetľoval a postupne zmierňoval.

Trhy sa preto relatívne rýchlo spamätali z úvodného sklamania, hoci poklesli z predchádzajúcich, v prípade USA rekordných, hodnôt. Olej do ohňa následne prilial Donald Trump, keď oznámil zavedenie nových ciel na čínsky dovoz do USA.

Čína na to reagovala zastavením dovozu poľnohospodárskych plodín z USA, ale čo je dôležitejšie, dovolila čínskej mene prelomiť psychologickú hranicu sedem juanov za dolár.

Vystupňovanie obchodnej vojny

Náhle opätovné vystupňovanie obchodnej vojny vrátilo trhy do poklesu. Globálne dlhopisy na to reagovali poklesom výnosov, podobne aj ďalšie bezpečné aktíva, ako japonský jen, posilnili. Akcie naopak poklesli.

Index S&P 500 dokonca včera v rámci jedného dňa klesol o kritických 100 bodov. Pokles pritom ešte nemusí byť u konca. Všetko záleží od Číny, a toho, či povolí svojej mene ďalej sa znehodnocovať.

Trhy však fungujú na báze očakávaní, nie na realite. Kurz USD/CNY na úrovni 7,05 je desivý, a to preto, že trhy sa boja prekročenia hranice, preto že teraz hrozí, že sa vyberie smerom k hodnote 7,50 alebo dokonca ešte vyššie.

Samotná hodnota 7,05 nie je pritom až tak tragická, pretože to nie je oveľa viac, ako predtým akceptovaných 6,95. Ak by sa kurz v budúcnosti potácal okolo týchto hodnôt, trhy by postupne miernili svoju reakciu.

Záujem investorov sa uprie na bezpečné aktíva

Z krátkodobého hľadiska však budeme prechádzať bolestivým obdobím. Záujem investorov sa uprie na bezpečné aktíva ako japonských jen, alebo vládne dlhopisy. Naopak klesať budú akcie.

Riziko bude na stole dovtedy, kým sa neukáže, že Čína dovolí jenu plávať v novom pásme bez citeľného poklesu nadol. Riziko teda hrozí najmä v krátkodobom hľadisku.