Vyberáme hypotekárny úver: Koľko vám banka požičia, ovplyvní aj vaše vzdelanie

hypotekárny úver od banky

Hypotekárny úver je osvedčený spôsob, ako si v prípade potreby zabezpečiť financie na kúpu nehnuteľnosti. Úverové produkty ale patria k tým najzložitejším produktom na finančnom trhu. Vplýva na ne totiž veľké množstvo faktorov, kvôli ktorým môže byť dané riešenie menej či viac výhodné.

Tak ako dôkladne hľadáte tú správnu nehnuteľnosť, rovnako sa treba venovať aj výberu hypotekárneho úveru.

hypotekárny úver

Hypotekárny úver nie je len o úroku

Nízky úrok je niečím, na čo banky lákajú svojich klientov. Hypotekárny úver však nie je len o úroku. Pri výbere vhodného úveru je potrebné zamerať sa okrem výšky úrokovej sadzby aj na ročnú percentuálnu mieru nákladov (RPMN). Tá zahŕňa nielen úrok, ale aj náklady a poplatky spájajúce sa s úverom na ročnej báze.

Dôležitým faktorom je aj doba splatnosti úveru či doba fixácie úrokovej sadzby. To totiž ovplyvňuje jeho celkové preplatenie. S kratšou fixáciou sa spája nižšie preplatenie, no zároveň aj vyššia splátka úveru, čo môže výrazne ovplyvniť aj váš domáci rozpočet. Keďže nejde o jednoduchú záležitosť, nič nepokazíte, ak sa obrátite na odborníka. 

Koľko vám banka požičia?

Chcete si spraviť aspoň približnú predstavu o tom, koľko vám bude banka pomocou hypotekárneho úveru ochotná požičať? V prvom rade by ste si mali zistiť, akú sumu dokážete mesačne splácať. Nejde však o váš odhad.

Suma bude vypočítaná podľa vášho čistého mesačného príjmu, ako aj už existujúcich záväzkov. K nim patria spotrebné úvery, povolené prečerpanie na bežnom účte či kredity. Maximálnu možnú výšku úveru ovplyvňuje napríklad aj vzdelanie.

Banky zvyčajne podmieňujú poskytnutie hypotéky poistením nehnuteľnosti, ktorú kupujete, prípadne ochranou príjmov v prípade straty schopnosti pracovať z dôvodu zdravotných problémov.

  • Foto: Bigstockphoto